Najważniejsze zasady diety dla niemowląt (do 12. m. ż.):
Najlepiej, by przez pierwszych 6 miesięcy żyda maluch był karmiony wyłącznie piersią (nie ma natomiast danych na temat tego, kiedy karmienie piersią trzeba zakończyć).
Od 6. miesiąca życia dla wszystkich niemowląt (niezależnie czy są karmione mlekiem matki, czy mlekiem modyfikowanym) nadchodzi etap wzbogacania diety o pokarmy uzupełniające, np. zawierające żelazo mięso czy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe ryby.
Ponieważ dieta (zarówno dziecka, jak i dorosłego) nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy D, nie można zapominać ojej suplementacji. Przewidziane dawki to: 400 lU/dzień (przez pierwsze 6 miesięcy życia) oraz 400-600 lU/dzień (od 6. do 12. miesiąca żyda).
Do 6. miesiąca życia zdrowy maluch, karmiony wyłącznie piersią, nie potrzebuje dopajania. Jeśli jednak chcesz podawać dziecku płyny, powinna to być woda źródlana lub naturalna woda mineralna – koniecznie niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa. Unikaj podawania soków, które – w przeciwieństwie do niemającej kalorii wody – należy traktować jako posiłek.
Maluch absolutnie nie potrzebuje dosalania i dosładzania potraw.
Większość energii w pierwszych 6 miesiącach życia powinna pochodzić z tłuszczów.
4 najczęstsze błędy w żywieniu niemowlęcia
KARMIENIE PIERSIĄ:
Do 6. miesiąca życia kobiece mleko w pełni zaspokaja zapotrzebowanie niemowlęcia na wszystkie składniki odżywcze. Do tego czasu nie musisz zdrowego malucha ani dokarmiać, ani dopajać.
Od 6. do 9. miesiąca życia matczyny pokarm zaspokaja 70% (w 9.-11. miesiącu życia – 55%) dziennego zapotrzebowania energetycznego.
KIEDY WPROWADZAĆ POKARMY UZUPEŁNIAJĄCE?
Pierwsze nowe pokarmy wprowadzaj nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia dziecka i nie później niż w 26. tygodniu. Na początku pokarmy te nie pełnię jeszcze funkcji posiłków uzupełniających – bo podstawą żywienia jest cały czas mleko – ich rolą jest jedynie wprowadzanie nowych smaków, zapachów i konsystencji, a także rozwój tolerancji na różne rodzaje pokarmów.
W późniejszym okresie są już konieczne ze względu na wzrost zapotrzebowań i a na składniki odżywcze, które może nie być pokryte przez dietę oparta tylko na mleku.
Pokarmy uzupełniające muszą:
• dostarczać dodatkowej porcji energii, a także białka, żelaza, cynku,
• zapewniać dziecku podaż witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K),
• być źródłem pierwiastków śladowych,
• przygotować malucha do coraz bardziej urozmaiconej diety.
Zasady wprowadzania pokarmów uzupełniających
• Nowe produkty wprowadzaj pojedynczo, zaczynając od małych ilości, np. 3-4 łyżeczek. Należy przy tym obserwować reakcje i samopoczucie dziecka. Płacz, podkurczanie nóżek, niepokój po podaniu nowego składnika zawsze powinny wzbudzić Twoją czujność.
• Jako pierwsze w nowym menu malucha powinny pojawić się podstawowe pokarmy uzupetniajęce, takie jak: warzywa, owoce czy kaszki ryżowe lub zbożowe.
PAMIĘTAJ! Rodzic decyduje, kiedy i co zje dziecko, natomiast dziecko decyduje, ile zje.
Polecamy stronę internetową www.1000dni.pl