Kiedy rozpoznaje się biegunkę u niemowląt i dzieci?
Biegunkę rozpoznajemy wtedy, gdy dziecko oddaje stolce o luźniejszej konsystencji (np. płynne lub półpłynne), zwiększa się częstość wypróżnień, a także gdy w stolcu pojawia się treść patologiczna(śluz, ropa, krew). Najczęściej za nieprawidłowo liczbę wypróżnień u dzieci uważa się oddawanie więcej niż 3 stolców na dobę. Niemowlęta karmione piersią mogą oddawać stolec po każdym karmieniu, dlatego w ich przypadku o biegunce świadczy zmiana konsystencji stolca oraz zwiększenie częstości wypróżnień w porównaniu do poprzedniego okresu. Biegunce mogą również towarzyszyć gorączka i wymioty.
Co jest najważniejsze w postępowaniu przy biegunce?
Skutecznym sposobem przywrócenia prawidłowego stanu nawodnienia jest nawadnianie doustnymi płynami nawadniającymi (DPN). Należy je podać od pierwszej chwili wystąpienia objawów biegunkowych.
Należy pamiętać, że inne płyny np. soki owocowe, rosół z kury, napoje gazowane (zwłaszcza słodzone) ze względu na wysoką osmolarność oraz dużą zawartość sacharozy zazwyczaj nasilają biegunkę i utrudniają jej leczenie. Dlatego bezpieczne i najbardziej skuteczne nawodnienie można osiągnąć wyłącznie przez zastosowanie doustnego płynu nawadniającego.
Możemy podać probiotyk. Znaczenie mają szczepy: Lactobacillus rhamnosus GG oraz Saccharomyces boulardii.
Jak żywić dziecko gdy ma biegunkę?
Podczas biegunki nie trzeba zmieniać dotychczasowej diety. Prawidłowo zbilansowana, właściwa dla wieku dieta dostarczy choremu dziecku odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych i korzystnie wpłynie na okres rekonwalescencji. Jeżeli niemowlę jest karmione piersią, należy kontynuować ten sposób żywienia. Nie ma również żadnych dowodów na to, że dieta węglowodanowa (np. suchary, ryż, kaszki) skraca czas trwania biegunki.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Kiedy stan dziecka wskazuje na ciężkie odwodnienie: dziecko jest apatyczne, podsypiające, nieprzytomne, z zaburzeniami zachowania, ma suche śluzówki i zapadnięte gałki oczne.
Szczególnie zagrożone są dzieci chorujące na choroby przewlekłe (np. cukrzycę, niewydolność nerek) oraz te, u których nawadnianie doustne nie jest efektywne z uwagi na utrzymujące się wymioty. Wysoka gorączka, utrzymywanie się nasilonej biegunki przez 3-5 dni lub obecność krwi w stolcu również powinny skłaniać do zasięgnięcia porody medycznej.